بهترین درمان غیر جراحی سیاتیک

سیاتیک یکی از بزرگترین و مهم‌ترین اعصاب‌های بدن به حساب می‌آید که از ناحیه تحتانی ستون فقرات و از کنار دیسک‌های انتهایی کمر شروع و به سمت باسن و همینطور پشت ران ادامه خواهد یافت.آشنایی با بهترین درمان غیر جراحی سیاتیک کمک فراوانی در کاهش درد میکند.

سیاتیک دردی است که از پایین کمر شروع می‌شود و از طریق پاها به سمت پایین گسترش پیدا می‌کند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که چیزی در بدن مانند فتق سیاتیک یا خار استخوان بر اعصاب و عصب سیاتیک فشار وارد کند.

برخی از افراد دچار درد شدید و ناگهانی می‌شوند و در برخی دیگر احساس سوزن سوزن شدن و ضعف و بی‌حسی در پاها می‌کنند. کمردرد شدید و ناگهانی که با انتشار درد به پشت ران و باسن و ساق پا همراه می‌باشد مهمترین علائم درد سیاتیک بوده و می‌تواند فرد مبتلا را به شدت اذیت کند.

این موضوع در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند درد و ناراحتی زیادی ایجاد می‌کند اما لازم است که گفته شود درمان‌های موثر بسیار زیادی برای آن وجود دارد. در نهایت بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا هستند و سیاتیک دارند نیازی به جراحی ندارند و تقریباً ۵۰ درصد از این بیماران در طی ۶ هفته فقط با استراحت و دارو بهبود خواهند یافت.

ما در ادامه این مقاله برخی از بهترین درمان‌ غیر جراحی سیاتیک را به شما توضیح خواهیم داد و شما را با آن بیشتر آشنا خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین درمان غیر جراحی سیاتیک تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با این درمان‌ها بیشتر آشنا شوید.

بهترین درمان غیر جراحی سیاتیک

گزینه های غیر جراحی برای درمان درد سیاتیک

 بیشتر افراد مبتلا به بیماری سیاتیک در طی چند هفته با درمان‌های خانگی بهتر می‌شوند و بهبود می‌یابند. اگر درد این بیماران نسبتا خفیف باشد و فرد را از انجام کارهای روزمره باز نمی‌دارد پزشک ابتدا توصیه می‌کند ترکیبی از این راه حل‌های اساسی را امتحان کنید که در ادامه به توضیح آن پرداخته‌ایم.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست می‌تواند یک سری تمرینات کششی و ورزشی را برای فردی که مبتلا به سیاتیک است طراحی کند که موجب افزایش انعطاف پذیری عضلات شده و همینطور با تقویت عضلات درگیر به بهبود وضعیت بعداً کمک می‌کند و فشار وارد بر روی اعصاب را کاهش می‌دهد. متخصص فیزیوتراپی همچنین ممکن است از روش‌های درمانی دیگر مانند لیزر و الکتروتراپی و منوال تراپی برای درمان درد سیاتیک و این بیماری استفاده کند.

کشش 

با کشش‌های کمر می‌توانید درد سیاتیک را تا حد قابل توجهی تسکین داده و به کاهش درد و بهبود یافتن خود به شدت کمک کنید.

ورزش کردن

هنگامی که در حال حرکت هستید التهاب ایجاد شده بهبود خواهد یافت به همین دلیل پیاده روی کوتاه می‌تواند موثر باشد و تاثیر زیادی را در درمان درد سیاتیک داشته باشد. فیزیوتراپیست می‌تواند فرم بدن و حرکات فرد مبتلا به این بیماری را اصلاح کند تا دیگر صدمه‌ای به خود وارد نکند.

استراحت محدود در تخت خواب

سه روز استراحت دادن به پاها معمولاً می‌تواند نتیجه بخش باشد و تاثیر زیادی را در بهبود این بیماری داشته باشد. مهم این است که روی تشک یا بستر محکمی استراحت را انجام دهید و بعد از آن بهتر است به فعالیت‌های عادی روزانه خود برگردید.

استفاده از بسته‌های گرم و سرد

هر بسته را چند بار در روز و هر بار چند دقیقه روی کمرتان بگذارید ابتدا برای چند روز بسته‌های سرد و سپس بسته‌های گرم را استفاده کنید. این روش فوق العاده می‌تواند تاثیر بسیار زیاد و عالی را بر روی درد سیاتیک شما بگذارد و در بهبود آن به شدت به شما کمک کند.

استفاده از بسته‌های گرم و سرد می‌تواند درد سیاتیک را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و در بهبود آن تاثیرگذار باشد پس به شما پیشنهاد می‌شود تا این روش درمان را جدی بگیرید و آن را به درستی انجام دهید.

شاک ویو تراپی

این دستگاه نوعی مولد امواج آکوستیک است که باعث ایجاد فرایند حفره زایی می‌شود این دستگاه‌ها مستقیم بر روی شاک ویو اعمال خواهند شد شاک ویو تنها در داخل بدن و در اثر فرایند کویتیشن ایجاد می‌شود و درد ناشی از سیاتیک را کاهش می‌دهد.

این روش یک روش فوق العاده و بسیار معروف برای درمان غیر جراحی سیاتیک می‌باشد که پزشکان بسیار زیادی آن را به بیماران خود پیشنهاد می‌کنند و انجام آن سبب کاهش درد سیاتیک می‌شود.

بهترین درمان غیر جراحی سیاتیک

لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی دیگر از بهترین درمان غیر جراحی سیاتیک می‌باشد که پزشکان بسیار زیادی این روش درمان را توصیه می‌کنند. لیزر درمانی از امواج لیزر می‌تواند علاوه بر کاهش درد به ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب دیده بدن کمک کند. و همینطور روند بهبودی درد سیاتیک و این بیماری را تا حد قابل توجهی بالا ببرد.

اوزون تراپی

یکی دیگر از بهترین درمان غیر جراحی سیاتیک روش اوزون تراپی می‌باشد در این روش درمانی از دستگاه‌های مولد اکسیژن برای تولید مولکول‌های اوزون استفاده می‌شود. اوزون به صورت وریدی به جریان خون یا به صورت مستقیم از طریق زیر پوستی تزریق می‌گردد.

اوزون به بهبود گردش خون و افزایش اکسیژن رسانی بافت‌های آسیب دیده و کاهش درد کمک خواهد کرد. این روش فوق العاده می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی را در درد سیاتیک و بهبود روند درمان بگذارد.

ورزش های مکنزی

ورزش‌های مکنزی به منظور درمان انواع مختلفی از مشکلات و درمان‌های پایین کمر از جمله دیسک کمر و سیاتیک انجام می‌شود و می‌تواند به کاهش درد سیاتیک در پایین کمر و ران‌ها به شدت کمک کند.

این درمان تاثیر فوق العاده و بسیار زیادی را در درمان درد سیاتیک دارا می‌باشد و پزشکان بسیار زیادی این روش درمان را پیشنهاد می‌کنند. این روش یکی از بهترین درمان غیر جراحی درد سیاتیک به حساب می‌آید.

اصلاح وضعیت و ارگونومی بدن

باید وضعیت و ارگونومی بدن را اصلاح کنید تا از ایجاد درد جلوگیری کند راه رفتن و ایستادن و نشستن و بلند کردن اجسام و کش آمدن و خم شدن و چرخیدن و غیره در این روش درمانی اصلاح خواهد شد.

این روش درمان یکی دیگر از بهترین درمان غیر جراحی سیاتیک می‌باشد که تاثیر فوق العاده‌ای در بهبود درد و بهبود روند درمان دارد.

دکتر اسماعیل نوریمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر اسماعیل نوری

دانش آموخته دوره تخصص طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، با 18 سال تجربه بالینی و مطب

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *